harry potter büyü sözleri 3

Oculus Reparo: Tamir etme büyüsü.(1. filmde Hermione bu büyüyü Harry'nin gözlüğüne uygular. Ayrıca 2. filmde Hermione Diagon yolunda bu büyüyü yine Harry'nin gözlüğüne uygular)

Oppugno: Hedeflenen cisimlerin saldırıya geçmesini sağlar. Harry Potter ve Melez Prens 'te Hermione Granger, bir kuş sürüsünü bu büyü marifetiyle Ron Weasley'e saldırtır.

Orchideous: Bir buket çiçek yaratan büyü aynı zamanda Dugbog'ları çiçek yapraklarına dönüştürür.(4. kitapta Mr. Ollivander Fleur Delacour'a uygulamıştır.)

Orbis: Nesneyi havada döndürerek yere düşürür.

P 

Pack: Eşyaları bavula yerleştiren büyü

Peskipiksi PesternomiLockhart'ın Cornwall Cinperilerine uyguladığı dondurma büyüsü. İşe yaramamıştır.

Perception: Eğer etrafta saklanan biri varsa ortaya çıkartır.

Perecium: Kıvılcım yaratır.

Petrificus Totalus: Kişinin kollarını ve bacaklarını bedenine yapıştırıp yere düşüren büyü (5. kitapta Harry ve arkadaşları Malfoy'un babası ve Ölüm Yiyen'lerle savaşırlarken Harry Potter'ın arkadaşı Neville Longbottom bu büyüyü bir Ölüm Yiyen'e kullanmıştır.Ayrıca Hermione Granger bunu 1. sınıfta Neville'a uygulamıştır. Ayrıca 5. kitapta Sirius Snape'e uygulamıştır. Filmde ise böyle bir şey yoktur Ayrıca 6. kitapta Draco Malfoy bunu Harry'e uygulamıştır. )

Pomperia: Cisimleri patlatan büyü.

Portus: Herhangi bir nesneyi anahtar yapan büyü dönüştüren büyü(5.kitapta Albus Dumbledore bunu fincanına uygular ve böylece Harry Ron Ginny Fred ve George Sirius'un evine giderler)

Priori İncantatem: Tam olarak bir büyü değildir. Aynı teleğin kullanıldığı asalarda, zayıf düşen kişinin asasından; daha önce yapmış olduğu büyüler çıkar. (4. kitapta; Harry Potter ve Lord Voldemort arasında gerçekleşmiş, Lord Voldemort'un asasıyla işlediği son cinayetler, sırasıyla ortaya çıkmıştır.)

Protean: Bir cisim üzerinde yapılan değişikliklerin uzaktaki kopyalarında da aynen gerçekleşmesini sağlar.a

Protego: Herhangi bir şeye karşı kalkan yaratan büyü. Protego büyüsünü yapan kişi, karşıdan gelen büyüyü yapan kişiye gönderir.Ancak Pelte Bacak büyüsüyle bozulur.(5. filmde Snape, Harry'e Zihnifendet büyüsü yaptıgı sırada, Harry Protego ile korunmuş ve büyü geri tepmiştir.Böylece Harry Snape'in zihnini okumuş oldu 5. filmde Dolores Umbridge Bir At-Adam ona ok atınca oka bu büyüyü uygular. )

Protego Horribilis: Ne olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, kara büyüye karşı çok güçlü bir savunma büyüsü olduğu anlaşılmaktadır. Sadece Harry Potter ve Ölüm Yadigârları'nda, Profesör Flitwick tarafındanHogwarts Savaşı'ndan hemen önce kullanılır.

Porotego Tatalum: Bir bölgeyi davetsiz misafirlerden korumayı sağlar.Hermonie bu büyüyü 7. kitapta kamp alanına uygular

Pullus:Karşısındaki Yaratığı Bir Tavuğa Çevirir.

Periculum:Kırmızı kıvılcım çıkartan büyü (Harry bunu 3 büyücü turnuvasının 3. görevinde kullanmıştır)

Piertotum Locomotor:Zırhları ve heykelleri canlandıran büyü. ( 7. kitapta Minerva McGonagall bunu Hogwarts Savaşı'ndan biraz önce Okuldaki Zırhlara ve Heykellere uygulamıştır. )

Q 

Quietus:Sonorus büyüsünü kaldıran büyü

R 

Reparo: Kırılan bir şeyi tamir etmek için kullanılır.Özel büyülü eşyalarda, mesela asalarda işe yarama ihtimali asanın gücüne bağlıdır(5.kitapta Harry bunu bir kaseye uygulamıştır Ayrıca Hagrid 7. kitapta bunu Sirius'un motorsikletinin sepetine uygulamıştır işe yaramamıştır. 7. bölümde Mürver asayla kendi asasını tamir etmiştir.)

Reparo Maxima: Büyük bir yıkıntıyı veya harabeyi eski haline döndürür.J.K Rowling, bu büyünün sekizinci kitapta geçeceğinden bahsetmiştir.

Riddikulus: Böcürtlere karşı kullanılan büyü.Böcürtler insanın en korktuğu şekillere bürünürler (Neville'inki Profesör Snape Harry'ninki Ruh Emici Parvati'ninki Dev yılan(kitapta Mumyadır) Dean'inki kopuk el Seamus'unki Ölüm Meleği Ron'unki dev Karadul Remus Lupin'inki dolunaydır)İşe yaraması için aklınızdan karşınızdakinin komik bir biçimini düşünün.

Rictusempra: Gıdıklama büyüsü. Filmde ise rakibe havada taklalar attıran büyüdür.(2. bölümde Harry düello kulübünde bunu Draco'ya uygular.)

Romeus:Güçlü bir büyüdür.İnsanları hayallerine götürür.İnsanlar bu büyü ile kendinden geçer ve bir sara krizi gibi bir kriz geçirir.Bir daha o hayallerine götüren büyücüyü asla unutmaz.Sevmesede o insanı hatırlayabilir.Her yıl bir gecede hayallerine götürdüğü büyücüyü görür ve o büyücü ellerine yazılar yazar.

ReductoUygulanan cismi patlatan, parçalayan büyü (4.filmde Harry bunu labirentte Cedric'i sıkışan ağaçlardan kurtarmak için bubu sıkışan ağaçlara uygulamıştır ve 5. Filmde Ginny, önüne çıkan Ölüm Yiyenlere uygulamıştır)

Ros Roya: Karanlık işaretle konuşmaya yarar.

Reducio: Küçültme Büyüsü.

Relashio:Kaynar su çıkartan veya yanma belirtisi gösteren büyü (garkenezlerde etkilidir) ( 6. kitapta Bob Ogden bunu Marvoldo Gaunt'a uygulamıştır. )

S 

Stupefy(Sersemlet): Sersemleteme büyüsüdür.Bazen sersemletmeden çok uygulanan kişiyi birkaç metre ileri uçurur.

Sectumsempra:Karanlık bir lanettir. Uygulanan kişiynin çeşitli yerlerinden kan fışkırtır ve etkisiz hale getirir.(Harry bu büyüyü 6.kitapta "Melez Prens" den öğrenip Draco ya uygulamıştır. Ayrıca 5. kitapta Snape James Potter'a uygulamıştır. Filmde ise böyle bir şey yoktur Ayrıca 7. kitapta Snape bu büyüyle George'un kulağını kopartmıştır.)

Serpensortia:Asadan Yılan Çıkarma Büyüsü (2. Kitapta Malfoy Harry'e Uygulamıştır.)

Salvio Hexia:Bir Tür Koruma Büyüsü

Silencio:Herhangi bir canlıyı dilsiz bırakan büyü. (5. kitapta Hermione bir kurbağaya uygular. Filmde ise böyle bir şey yoktur) 5. kitapta Hermione Antonin Dolohov'a uygular.

Skurge:Yapıştırma büyüsü

Sonorus:Sesi yükselten büyü (Albus Dumbledore bunu 4. filmde 3. görevden önce kendine uygulamıştır kitapta ise Mr. Bagman kendine uygulamıştır. )

Specialis revelio:Bir nesnede kara büyü varsa tespit eden büyü (Hermione bunu 6. kitapta Melez Prens'in kitabına uygulamıştır ama kitapta kara büyü olmadığı için işe yaramamıştır.)

Sersemlet:Uygulandığı kişiyi bir an için sersemleten büyüdür.Kurtulmak için aynı kişiye "Çözül" büyüsü uygulanır

W 

Waddiwasi: Anahtar deliğini sakız ile tıkayan birinin kapıyı tıkadığı sakızı onun burnuna sokma büyüsü ( 3. kitapta Lupin bunu Peeves'a uygular )

Wingardium Leviosa: Herhangi bir eşyayı havalandıran, yerden yükselten büyü.(1. bölümde Ron bunu ifritin tokmağına uygular böylece Harry kurtulmuş olur. Ayrıca 7.kitapta Harry düşmemek için bunu Sirius 'un Motorsikletinin sepetine uygulamıştır. )

V 

Vermiculus: Bu büyü düşmanı küçük bir kurtçuğa dönüştürür.

Ventus: Bu büyü kasırgaları çağırarak önümüzde olan engelin yukarıya doğru itilmesini sağlar.

Verdimillius: Bu büyü görünmez olan yerleri görünür hale getiriyor.

Vipera Evanesca: Serpensortia büyüsünden çıkan yılanları yok etmek için kullanılır.(2. sınıfta Severus Snape Draco nun asasından çıkardığı yılanı ortadan kaldırmak için yapar)

Y 

Yol Göster: Bu sözleri söyleyen kişinin asası, yatay bir düzlemde asanın ucu Kuzey'i gösterecek şekilde hareket eder.

Yuspar Avorus Maxima:Devasa bir ateş topu fırlatma büyüsü,düşmanı ya yok eder, ya da 1 km geri fırlatır.(6.filmde Albus bunu harry'i inferiouslardan kurtarmak için yapmıştır.)

T 

Tarantalegra: Birine yapıldığı zaman o kişi ayaklarını kontrol edemeyerek oynamaya başlar.(Hem Bellatrix Lestrange bunu 5. kitapta Neville'e yapar,hemde Draco Malfoy bunu ikinci kitapta duello kulübünde Harry ye yapar)

Toplan:Eşyaları toplayan büyüdür. (Nymphadora Tonks 5. Kitapta Harry nin eşyalarına uygular)

Tergeo:Asanın hedefinin temizlenmesini sağlar. ( Hermione bunu 6. kitapta Harry'nin suratındaki kanları temizlemek için kullanmıştır)

Z 

Zihnefendet: Zihin kontrol edici büyü. (Snape Harry'ye Zihinbend dersleri verirken zihnine bu büyüyle girmeye çalıştı.)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !